KĀ PĀRDZĪVOT TUMŠOS ZIEMAS VAKARUS

Ak, šie lietainie, tumšie vakari.. Novembris ir tik satriecoši drūms mēnesis, ka pat bērnu rīta multfilmu tēlu sejās pagaist smaids. Lai arī šim procesam ir zinātnisks izskaidrojums (vai zināji par D vitamīna piedevu labo iespaidu uz rudens noskaņojumu?), tas nebūt nepalīdz brīžos, kad 1) nav prieka, 2) nav gaismas un 3) nav iedvesmas. Ko tad darīt? Lūk īsteni tumšo vakaru glābēji šomēness:

TĒJA
Tas ir pavisam vienkārši – jo vairāk tējas, jo omulīgāk. Jo omulīgāk, jo priecīgāk. Šeit vēl varam piemest klāt visa veida adījumus, šalles, cimdus, cepures, segas – visu, kas liek vismaz iekšēji sajust siltu, patīkamu omulību. Vai es jau teicu, ka tas ir omulīgi? Un visforšāk ir tad, ja ir termokrūze, kas spēj noturēt un pastiept ilgāku šo siltumu – kas vēl var būt jaukāk par sildošu krūzi rokās?

KAFIJA
He, kurš teica, ka nevar gribēt gan tēju, gan kafiju? Bez kafijas šajos mēnešos izdzīvot tik tiešām nav iespējams, pie tam man patīk domāt par kafijas pauzēm kā par mazajiem, īpašajiem, uzmundrinošajiem dienas momentiem, kad vari apsēsties (vai nu viens vai ar kādu kopā), padomāt (vai parunāt) par savu dienu, sakārtot domas un darbus un galvenais – nesteidzoties izbaudīt to, cik maz vajag, lai sajustos tik tiešām labi.

KUSTĪBA
Varbūt Liepāja ziemas mēnešos ir bēdīga savā tukšumā, bet pilsētas promenādes, celiņi un takas brīvdienās pildās ar pilsētniekiem, kas dodās lēnās, mierīgās pastaigās – gar jūru, caur mežu, pa pilsētu.. jebkur, bet galvenais – ārā, jo tieši ārā, svaigā gaisā, atjaunojas pa nedēļu iznīkušās prieka šūniņas (iespējams, ka šo faktu es tikko izgudroju pati).

GAISMA
Es tiešām nevaru ciest mākslīgo apgaismojumu. Tas uzreiz izsūc visu dzīvību, cerību, aktivitāti no telpas, tāpat kā tas izsūc krāsas no fotogrāfijām, un burtiski saka – diena ir beigusies un nav vērts neko vairs pasākt! Bet ko lai dara, ja ārā ir tumšs 20 stundas diennaktī? Pirmkārt jau ir vērts pēc iespējas izkārtot savu dienu tā, lai aktivitātes ierindotos dienas pirmajā daļā. Bet vēl jauks rudens un ziemas biedrs ir svecīte – nu tā, kas no parafīna un deg ar mazu, smuku liesmiņu.

RADOŠAS PADARĪŠANAS

Zīmēt, spēlēt instrumentu, veidot kokgriezumus, adīt, darināt atmiņu albumus vai jebko citu – ka tikai radošu un ar to es domāju – tādu, kā rezultātā rodas kaut kas tāds, kas iepriecina. Vienkārši tāpēc, ka patīk un tāpēc, ka iepriecina – jauki jauki!

NAŠĶI
Tikai lūdzams nesūdzies, ja pavasarī svaru rādītāji ierikšo trīsciparu skaitļos, bet našķi ir labākais rudens depresijas apkarošanas veids. Ok, varbūt ne labākais, bet gardākais gan. Pie tam lūk šis punkts tik tiešām ir zinātniski pierādīts un ar to es domāju – to ir pierādījuši īsti zinātnieki! Starpcitu, vislielāko prieku garantēti sniedz paštaisītie našķi!

CITS VARIANTS
Hei, lasītājs, kurš ir nonācis līdz šai vietai! Un kā Tu cīnies ar ziemīgo bēdu (jeb rudens depresiju)? Tas tik ļoti iepriecinātu, ja padalītos ar saviem padomiem :)

Lai visiem jauka, gaiša un priecīga ziema – tā noteikti būs jautrāka, ja nopietni un gana sirsnīgi pievērsīsies noskaņojuma uzlabošanai!